Belediye Başkanı İshak Sarı, Ro-Ro seferine çıkacak Sealines firması işletmesinde olan 100 Standart TIR kapasiteli (90 kabin ve 250 yolcu, 60 Frigo TIR) “MV URD SEA LİNE ” isimli geminin yüklenmesiyle ilgili çalışmaları yerinde takip ederek bu akşam saat 22.00’de Romanya’nın Köstence şehrindeki DP World Limanına hareket edecek olan MV URD SEA LİNE Ro-Ro'sunu 17:00'da kurdela ile ilk tırı yüklemiş oldular.

Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı Ro-Ro Seferleriyle ilgili olarak “İlçemizi Avrupa ülkeleriyle yapılan ticarette lojistik bir güzergah yapacak, büyük önem arz eden Romanya seferleri, Karasumuza ve ülkemize hayırlı olsun. İlçemizden Romanya’ya uzanan seferler sayesinde ticari firmaların, sınır kapılarında uzun süre beklemeleri gerekmeyecek ve buralarda karşılaşılan sorunlar yaşanmayacak. Ayrıca nakliye süreleri ve maliyetlerinin azalması da ticarette büyük bir avantaj oluşturacak. Ayrıca Avrupa’dan Köstence Limanı kullanılarak Karasu Limanı’na ve Türkiye üzerinden transit olarak üçüncü ülkelere gidecek olan araçlar için de bu yeni güzergâh, alternatif olacaktır.

Pek çok avantaj ihtiva etmesi vesilesiyle Karasu’yu Avrupa ülkelerine yapılacak ihracatın artışında güçlü bir potansiyel haline getirecek bu seferlerle Türkiye ve ilçemiz kazanmış olacak. Karasu Limanında görevli olan tüm kamu kurumları ile IC İçtaş Sakarya Karasu Limanı İşletmesine hattın sorunsuz çalışmasıyla ilgili vazifelerinde başarı ve kolaylıklar diliyorum. Ro-Ro Seferlerinin ilçemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını Cenab-ı Mevla’dan niyaz ediyorum.” İfadelerini kullandı.

Seferler ile İlgili Ayrıntılar Şöyle:

* Yeni güzergâhta başlangıç olarak, Sealines firması işletmesinde olan 100 Standart TIR kapasiteli (90 kabin ve 250 yolcu, 60 Frigo TIR) “MV URD” isimli gemi ile hizmet verilecektir.

  • Başlangıçta bir gemi ile haftada 4 sefer yapılacak olup, 2024 yılının son çeyreğinde ikinci geminin faaliyete geçirilmesi ile haftada 7 sefere çıkılması planlanmaktadır.
    * Tek gemi ile yılda 175 sefer, ikinci gemi ile birlikte yılda 350 sefer yapılması hedeflenmekte olup ilk yıl 65.000 adet, devam eden yıllarda 100.000 adet araç kapasitesine ulaşılması beklenmektedir.